aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

ZSP Lubawka - wycieczka do Włoch

Podczas obchodów 5. rocznicy nadania imienia naszej szkole, w maju 2015 r., prezes Kamiennogórskiego Koła Związku Sybiraków p. Piotr Zielonka zaproponował, aby zorganizować wyjazd na Monte Cassino i w tym szczególnym miejscu uczcić pamięć Naszego Patrona – Żołnierzy Sybiru. Pomysł, choć piękny, wówczas wydawał się prawie niemożliwy do realizacji przede wszystkim ze względu na koszt kilkudniowej wycieczki do Włoch. Jednak dyrekcja i nauczyciele podjęli się tego zadania. Zrealizowano różne działania, których celem było pozyskanie części pieniędzy na sfinansowanie wyjazdu uczniów – kiermasze, kwesty, koncerty, w które zaangażowali się mieszkańcy Lubawki, za co jesteśmy im wdzięczni. Zwrócono się również do sponsorów.Niespełna rok później, w niedzielę 22 maja 2016 r. 48 osób (w tym 13 uczniów szkoły podstawowej i 14 gimnazjalistów oraz rodzice i pracownicy Zespołu) wyruszyło na Półwysep Apeniński. Podczas dwóch dni w Rzymie, pod opieką doskonałego Pilota, poznaliśmy najważniejsze zabytki Wiecznego Miasta, zwłaszcza ślady wielkości Imperium Romanum i największe działa włoskiego renesansu. Wielkim przeżycie dla wszystkich był też udział w środowej Audiencji Generalnej Ojca Świętego Franciszka na Placu Św. Piotra.

ZSP Lubawka - wycieczka do Włoch

Równie ważna i emocjonująca była wizyta na Monte Cassino. Najpierw w mieście Cassino obejrzeliśmy bardzo wartościową, multimedialną ekspozycję związaną z bitwą w Museo Historiale Cassino. Po krótkim pobycie w klasztorze benedyktynów udaliśmy się na Polski Cmentarz Wojenny. W obecności naszego Pocztu Sztandarowego odczytano Apel Poległych Sybiraków, którzy w znacznej liczbie spoczywają na tej nekropolii. Jednak najwięcej wzruszeń wywołało odśpiewanie pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Zgodnie z życzeniem bliskich mieszkających w Lubawce i Kamiennej Górze, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach dwóch żołnierzy poległych pierwszego dnia bitwy, tzn. 12 maja 1944 r.: kaprala Bolesława Karczewicza i strzelca Jana Harasimowicza.

ZSP Lubawka - wycieczka do Włoch

Tego samego dnia, późnym popołudniem grupa dotarła do Sanktuarium Świętego Domu Madonny w Loreto. Byliśmy również z krótką wizytą na tamtejszym Polskim Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywa m.in. strzelec Kazimierz Kondoł, bliski jednej z lubawskich rodzin.

Ostatni dzień na ziemi włoskiej miał zupełnie inny, bardzo relaksujący charakter – jedynym punktem programu był pobyt na plaży i kąpiel w Adriatyku w kurorcie Gatteo Mare, z czego najgorliwiej korzystali uczestniczący w wycieczce uczniowie. 

Za finansowe wsparcie dla uczniów serdecznie dziękujemy Jego Ekscelencji prof. dr hab. Zbigniewowi Kiernikowskiemu Biskupowi Legnickiemu, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Lubawce,  prezesowi zarządu BS w  Kamiennej Górze p. Edwardowi Buczkowi, p. Arkadiuszowi Kubackiemu, p. Piotrowi i Roksanie Nasypanym i p. Ewie Drozd - Posłance na Sejm. Wyrazy wdzięczności składamy na ręce p. D. Śnieżnego oraz M. Rudzkiego. Dziękujemy Proboszczowi naszej Parafii ks. Dziekanowi J. Czekańskiemu za życzliwość i wsparcie naszych działań. Szczególne podziękowania składamy p. Piotrowi Zielonce za całkowite sfinansowanie wycieczki dla dwóch uczniów ZSP w Lubawce.

Dziękujemy rodzicom, bez których pomocy wyjazd nie doszedłby do skutku.

Polecane strony:
Muzeum bitwy pod Monte Cassino: http://www.museohistoriale.org

 

REKLAMA