Print
fot. via wp

Zdecydowaną większość gruntów ornych w Polsce przeznacza się pod zasiewy zbóż ozimych. Te z nich, które źle znoszą niskie temperatury i trudne zimowe warunki, na wiosnę są zastępowane odmianami jarymi. Do najbardziej wymagających zbóż w Polsce należy pszenica. Zarówno jej odmiany ozime, jak i jare, wymagają szczególnej ochrony. Z jakimi chorobami pszenicy jarej najczęściej zmagają się rolnicy? O tym traktuje poniższy artykuł.

Choroby pszenicy jarej i ozimej – czym właściwie się różnią?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: właściwie niczym! Jedyną różnicą pomiędzy chorobami pszenicy jarej i ozimej jest długość okresu, w którym choroba może się rozwijać. W przypadku zbóż ozimych, choroby grzybowe zaczynają swoją inwazję już jesienią, czyli tuż po wschodach wysianego zboża. Co się zaś tyczy chorób pszenicy jarej, pojawiają się one na wiosnę, adekwatnie do momentu wysiewu. Z racji tego mają mniej czasu na ekspansję. Nie zmienia to jednak faktu, że są równie niebezpieczne co choroby atakujące zboża ozime!

 

Przegląd chorób grzybowych pszenicy jarej

Wśród chorób grzybowych pszenicy jarej, które najczęściej widuje się na polach uprawnych, należy zaliczyć przede wszystkim mączniaka prawdziwego. Choroba ta występuje w bardzo wielu odmianach, przez co może atakować bardzo dużą ilość gatunków roślin, w tym pszenicę jarą. Ekspansywne tendencje tej choroby w połączeniu z podwyższoną wilgotnością i obniżoną temperaturą skutkuje często prawdziwą inwazją grzyba w uprawach. Mączniaka bardzo łatwo rozpoznać – do charakterystycznych objawów tej choroby należy pojawienie się białawego nalotu, przypominającego mąkę.

 

Inną, również groźną chorobą pszenicy jarej, jest rdza brunatna. Jak sama nazwa wskazuje, objawia się ona wystąpieniem brunatnych poduszek grzybni. Pojawiają się one na wierzchniej części liścia. Od spodu można zaobserwować czarne skupiska zarodników. Podobnie jak w przypadku mączniaka, rozwojowi tej choroby pszenicy jarej sprzyja wysoka wilgotność.

 

Kolejną chorobą, której nie można lekceważyć, jest septorioza liści. Początkowo ujawnia się w formie żółtozielonych plam na liściach. W miarę rozwoju choroby plamy te mogą się łączyć. Następnym etapem rozwoju tej choroby pszenicy jarej jest porażenie kłosów – wówczas rolnik ma do czynienia z septoriozą plew.

 

Ochrona pszenicy jarej przed chorobami

Nie tylko lekarze są zdania, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Tą samą dewizą kierują się rolnicy. Wiedząc, że ochrona pszenicy jarej przed chorobami odgrywa niezwykle ważną rolę w uprawie, agrotechnicy decydują się na kupno sprawdzonych produktów, których skuteczność została potwierdzona wieloma badaniami i długotrwałymi obserwacjami. Takimi właśnie środkami są fungicydy firmy Syngenta.

 

Środek Tilt Turbo działa na choroby pszenicy jarej na wiele sposobów: interwencyjnie, zapobiegawczo i wyniszczająco. Jest niezawodny w walce z największym wrogiem wszystkich zbóż – mączniakiem prawdziwym – a przy tym radzi sobie z szeregiem innych chorób pszenicy jarej, takich jak brunatna plamistość, rdze czy septorioza liści oraz plew. Fungicyd Tilt Turbo jest wyjątkowy, bo działa nawet w obniżonej temperaturze. Dodatkowo jest niezwykle uniwersalny – można go bezpiecznie stosować na uprawach zarówno ozimych (pszenica, jęczmień, pszenżyto i żyto), jak i jarych (pszenica i jęczmień).

Innych godnym polecenia fungicydem od Syngenty jest Menara. Środek ten, podobnie jak Tilt Turbo, zwalcza szerokie spektrum chorób pszenicy jarej. Fungicyd Menara wspaniale działa w pojedynkę, ale tworzy też doskonały duet z fungicydem Olympus. Połączenie tych dwóch środków daje mieszankę czterech substancji aktywnych, otaczających uprawę skuteczną ochroną przed chorobami pszenicy jarej i innych zbóż.