aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

Okna to jeden z najważniejszych elementów w każdym domu i budynku użyteczności publicznej. Wpuszczają do środka tak potrzebne dla naszego dobrego samopoczucia i efektywnej pracy światło, istotnie wpływają na estetykę elewacji i wnętrz, a także, prawidłowo dobrane, poprawiają parametry użytkowe pomieszczeń, w tym współczynnik przenikania ciepła. Aby jednak okna odpowiednio się prezentowały i służyły nam długie lata, sam zakup nie wystarczy, trzeba jeszcze prawidłowo o nie dbać. A nieodłączną częścią konserwacji jest tu regularne mycie.

Jak myć okna – najczęściej popełniane błędy

Pytanie o to, jak myć okna może na pierwszy rzut oka wydać się banalne, jednak niejedna pani domu przyzna, że ta część domowych porządków nastręcza zwykle najwięcej problemów. Dlaczego? Ponieważ mimo uporczywego szorowania na szybach nadal pozostają smugi... Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim nie należy myć okien w ciepłe i słoneczne dni. Chociaż, rzecz jasna, na pierwszy rzut oka pogoda taka wydaje się być do tego idealna, ponieważ w naturalnym świetle łatwo zobaczyć każdą, nawet najmniejszą plamkę, to tak naprawdę tak nie jest. Słońce i wysoka temperatura sprawią, że środek do mycia będzie szybciej parował i, zanim zdążymy wytrzeć szybę do sucha, pozostawi nieestetyczne i trudne do usunięcia smugi.

Z drugiej strony, okna nie powinny być czyszczone również w czasie przymrozków, ponieważ zimne szyby stają się kruche i łatwo je uszkodzić. Ponadto, okna nigdy nie powinny być przed właściwym myciem przecierane na sucho. Pozornie niegroźne drobinki kurzu i inne zanieczyszczenia mogą bowiem trwale zarysować ich powierzchnię.

Wreszcie, mycia okien nigdy nie należy zaczynać od szyb, ponieważ podczas szorowania framug prawie na pewno pobrudzimy je i będziemy musieli całą pracę zaczynać od nowa.

Jak myć ramy okienne okna

Ramy okienne myje się podobnie, jak szyby, jednak całą procedurę należy dopasować do materiału, z jakiego zostały wykonane. Najtrudniejsze w pielęgnacji są okna drewniane, które są wrażliwe na wiele substancji, a ponadto wymagają regularnego malowania. Okna PVC można przetrzeć dowolnym płynem do mycia naczyń rozcieńczonym wodą, trzeba jednak uważać, aby ich nie zarysować. Najlepiej sprawdzi się tu miękka ściereczka lub gąbka. Wreszcie, okna aluminiowe czyścimy ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, a następnie wycieramy do sucha czystą ściereczką. Jak jednak sugeruje przedstawiciel producenta okien Hensfort, aluminium dość łatwo zniszczyć stosując niewłaściwe preparaty i przyrządy, dlatego należy unikać żrących płynów, szczotek drucianych i innym ostrych przedmiotów.

Jak myć szyby w oknach

Czyste, lśniące, bez smug i plam są ozdobą każdego domu, jednak idealne ich doczyszczenie wielu z nas nastręcza poważnych problemów. Szyby, bo o nich tu mowa, wcale jednak nie tak trudno umyć. Wystarczy znać kilka sprawdzonych tricków. Najpopularniejszą metodą jest tu oczywiście użycie płynu do szyb oraz papierowych ręczników, ściereczki lub ściągaczki. W tym wypadku dla osiągnięcia pożądanego efektu zwykle wystarcza dokładne wytarcie powierzchni, jednak bardzo wiele zależy od jakości zakupionego środka. Można też skorzystać z płynu naczyń, który bez wątpienia znajduje się w każdym domu. Wystarczy dodać kilka kropli do wody, a następnie wytrzeć okna najpierw na mokro, a potem na sucho.

Istnieją też opcje dla zwolenników ekologicznych rozwiązań. Najprostszy to czysta woda oraz ściereczka z mikrofibry, która, dzięki unikalnym właściwościom włókna, bez trudu radzi sobie z najbardziej opornym brudem. Dodatkowo do wody można dodać pół szklanki soku z cytryny, który nie tylko nabłyszczy szyby, ale również wprowadzi do wnętrza świeży, przyjemny zapach.

 

REKLAMA