aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

Wyobraź sobie pracę w fotelu, który idealnie dopasowuje się do ruchów twojego ciała. Pomyśl, że możesz pracować przy wyjątkowo funkcjonalnym biurku. Uciążliwy ból kręgosłupa i wieczny chaos w przestrzeni biurowej nie byłyby już twoimi problemami. Czy te marzenia można przekuć w rzeczywistość?

W biurach wyposażonych w dobrej jakości, ergonomiczne meble taka praca to codzienność. Niestety profesjonalne meble biurowe wciąż nie trafiły do znaczącej liczby polskich biur. Potwierdzają to dane podawane przez ZUS – aż 51% pracowników cierpi na ból odcinka szyjnego kręgosłupa, a 34% z nich skarży się na ból odcinka lędźwiowego. Pracodawcy mogą temu łatwo przeciwdziałać, wyposażając biuro w ergonomiczne meble.

 

Ergonomiczne – czyli jakie?

 

Ergonomia to dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem środowiska pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Oznacza to, że ergonomiczne meble są dopasowane do budowy człowieka, to znaczy do jego wzrostu, masy, a nawet czynności mięśni. Profesjonalne, ergonomiczne meble pozwalają pracownikowi osiągnąć maksymalną wydajność przy zachowaniu pełnego komfortu. To połączenie przyjemnego z pożytecznym! Efektywny pracownik, któremu nie dokuczają bóle pleców, szyi czy barków, to korzyść także dla pracodawcy.

fot. wp

 

Jak wybrać ergonomiczny fotel biurowy?

 

Jeśli fotel biurowy ma z łatwością dostosowywać się do potrzeb każdego pracownika, powinien być wyposażony w rozbudowany system regulacji. Podstawa to regulacja wysokości siedziska oraz wysokości i kąta nachylenia oparcia. Profesjonalne modele foteli biurowych, przystosowane do pracy 24-godzinnej, są wyposażone dodatkowo w mechanizm synchroniczny. Dzięki niemu mebel płynnie dostosowuje się do ruchu ciała użytkownika. Takie modele ma w swojej ofercie firma AJ Produkty, lider na rynku wyposażenia biurowego. Fotele oferowane przez tę firmę spełniają też inne wymagania stawiane ergonomicznym krzesłom – zapewniają wysoki komfort siedzenia dzięki solidnej, stabilnej podstawie oraz tapicerce wykonanej z materiałów, która pozwala skórze oddychać. Ergonomiczne fotele biurowe są oczywiście wyposażone w podłokietniki (najlepiej również z możliwością regulacji) oraz zagłówek. Oparcie ergonomicznego fotela biurowego jest dopasowane do kształtu naszego kręgosłupa – posiada wypukłą część na wysokości odcinka lędźwiowego i daje stabilne oparcie całym plecom. Ergonomiczny fotel powinien być użyteczny przez wiele lat – szukajmy więc modelu, który jest wykonany z solidnych materiałów. Dobrym dodatkiem do ergonomicznego fotela biurowego są podnóżki, również dostępne w ofercie AJ Produkty.

fot. wp 

Jak wybrać ergonomiczne biurko?

 

Fotel i biurko to niezbędne połączenie każdego stanowiska pracy w biurze. Ergonomiczne biurko również powinno być dostosowane do naszego kręgosłupa. W tym przypadku oznacza to, że umożliwi nam takie ustawienie wysokości i nachylenia blatu, abyśmy mogli przyjąć przy nim naturalną, komfortową pozycję. Wysokość blatu należy dobrać do wzrostu użytkownika. Pod blatem powinna znajdować się wolna przestrzeń (ok. 70 cm szerokości i głębokości), aby nasze kolana swobodnie się tam mieściły. Obecnie coraz popularniejsze stają się biurka umożliwiające korzystną dla zdrowia pracę stojącą. Dzięki nowoczesnym biurkom elektrycznym można przejść na taki tryb pracy już po naciśnięciu jednego przycisku.

 

Dobrym testem na to, czy nasz fotel i biurko spełniają zasady ergonomii, będzie sprawdzenie, czy możemy przy nich przyjąć prawidłową postawę ciała. Po wyregulowaniu ergonomicznego krzesła nasze stopy powinny swobodnie opierać się na podłodze (kolana mają znajdować się pod kątem 90°), a ręce – na blacie biurka. Tak wyregulowane krzesło pozwoli nam uniknąć uciążliwego bólu kręgosłupa, co z kolei przełoży się na większą efektywność w wykonywaniu obowiązków.