aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

odczegozalezyterminprzedawnieniaroszczenwramachub1

Padłeś ofiarą wypadku drogowego? Nieuważny kierowca wjechał w tył Twojego samochodu i poważnie go uszkodził? A może to Ty odpowiadasz za zniszczenie swojego pojazdu? Odpowiedzi na pytanie, do kiedy możesz wnieść podanie o odszkodowanie, znajdziesz w niniejszym artykule. Zapoznaj się z nim, aby poznać swoje prawa i szybko uzyskać należą Ci pomoc finansową.

Przedawnienie roszczeń z OC – kiedy następuje?

Jako osobie poszkodowanej w kolizji, wypadku lub innego rodzaju szkodzie drogowej należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Nie możesz jednak przekroczyć określonego prawnie terminu, po nim bowiem stracisz możliwość składania roszczeń. Na szczęście terminy są odległe, więc jeśli kolizja miała miejsce tuż przed wyjazdem na wakacje lub do pracy za granicę, o pieniądze spokojnie możesz się ubiegać po powrocie.

W przypadku szkód majątkowych, a więc zniszczenia samochodu, części czy wyposażenia, o pieniądze na naprawę możesz ubiegać się do 10 lat od nastąpienia uszkodzenia, ale do 3 lat od momentu dowiedzenia się o owej szkodzie oraz ustalenia ubezpieczyciela odpowiedzialnego za wypłatę odszkodowania.

Z kolei w przypadku szkód osobowych masz prawo wniesienia roszczeń odszkodowawczych do 3 lat od chwili, w której zorientowałeś się o dolegliwości i ustaliłeś, który ubezpieczyciel odpowiada za wypłacenie pieniędzy.

Dowiedz się więcej o przedawnieniu roszczeń: Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia – OC i AC.

odczegozalezyterminprzedawnieniaroszczenwramachub2

Kolizja i wypadek a przestępstwo

Nie każda szkoda drogowa jest przestępstwem! Jeśli zdarzenie, którego padłeś ofiarą, zostało zakwalifikowane jako przestępstwo, czas wnoszenia o odszkodowanie znacząco wzrasta. Tym razem na ubieganie się o pieniądze masz do 20 lat. Przepis ów wszedł w życie 10 sierpnia 2007 roku i obejmuje zarówno sprawy nowe, jak i przeszłe, z wyłączeniem tych przedawnionych.

Dwudziestoletni okres przedawnienia sprzyja także osobom, które padły ofiarą zdarzenia spowodowanego przez nieznanego sprawcę. Wówczas o odszkodowanie powinieneś ubiegać się w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Uwaga: pieniądze dostaniesz tylko na leczenie bądź rehabilitacje. Urząd bardzo rzadko i jedynie w szczególnych przypadkach pokrywa koszty naprawy auta.

odczegozalezyterminprzedawnieniaroszczenwramachub3

Przedawnienie OC a AC

Terminy przedawnienia roszczeń z OC sprawcy nie są równe terminom przedawnień z AC. Dzieje się tak, ponieważ OC to ochrona obowiązkowa i gwarantowana przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z kolei autocasco wykupuje się dobrowolnie.

Jakie są zatem terminy zgłaszania szkody z AC? Odpowiedź jest nieprecyzyjna i brzmi: to zależy od firmy ubezpieczeniowej. Każdy ubezpieczyciel ma prawo sprzedawać dodatkowe polisy na swoich warunkach. Stąd u jednego na zgłoszenie szkody masz tydzień, u innego powinieneś tego dokonać natychmiast po odkryciu. Warto jednak zapamiętać, że przy AC terminy liczone są w dniach, nie zaś latach. Koniecznie sprawdź, jakie terminy zostały określone w Twoich Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia!

 

REKLAMA