aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. lh

Rzecznik patentowy to jeden z zawodów prawniczych, o których wiemy najmniej. Tymczasem jego pomoc okazuje się niezwykle przydatna dla przedsiębiorców, którzy dzięki wzorom patentowym mogą skutecznie chronić swoją własność intelektualną.
 
1. Czym zajmuje się rzecznik patentowy we Wrocławiu?
2. Kto może zostać rzecznikiem patentowym?
3. Kiedy skorzystać z pomocy rzecznika patentowego Wrocław?


 
O ile nikomu nie trzeba wyjaśniać, czym zajmuje się sędzia, adwokat czy prokurator, to o obowiązkach i usługach rzecznika patentowego większość z nas wie bardzo niewiele. Ten zawód prawniczy jest mniej znany od pozostałych – warto więc pokrótce opisać jego specyfikę. Tym bardziej, że kwestie ochrony własności intelektualnej to jeden z ważniejszych elementów funkcjonowania każdej firmy. Wyjaśniamy zatem, czym zajmuje się rzecznik patentowy i kiedy należy skorzystać ze świadczonych przez niego porad.
 
Czym zajmuje się rzecznik patentowy we Wrocławiu?
W najprostszych słowach można powiedzieć, że rzecznik patentowy zajmuje się pomocą w ochronie własności intelektualnej. Jego zadanie to reprezentacja swoich klientów przed Urzędem Patentowym. Uzyskanie wzorów patentowych lub zastrzeżenie znaku towarowego wymagają sporej wiedzy o obowiązujących w Polsce przepisach, regulujących to, jak powinien wyglądać składny w urzędzie wniosek. Rzecznik patentowy we Wrocławiu pomoże skompletować niezbędne dokumenty i zminimalizować ryzyko nieprzyznania patentu.
 
Kto może zostać rzecznikiem patentowym?
Choć rzecznik patentowy zaliczany jest to zawodów prawniczych, to od wykonujących go osób nie wymaga się ukończenia studiów prawniczych. Oprócz prawników, rzecznikami mogą zostać także absolwenci kierunków technicznych. Od obu grup wymaga się także ukończenia aplikacji rzecznikowskiej. Kwalifikacje specjalisty znacznie rozszerza zdanie międzynarodowego egzaminu – uprawnia do reprezentowania nie tylko przed polskim, ale także europejskim urzędem patentowym. Niezwykle ważne są cechy osobowości na czele z rzetelnością, komunikatywnością oraz uczciwością.
 
Kiedy skorzystać z pomocy rzecznika patentowego Wrocław?
Pomoc, którą oferuje rzecznik patentowy Wrocław zazwyczaj kojarzymy z zastrzeganiem praw do wynalazku. To oczywiście również leży w zakresie jego kompetencji, jednak wiele prowadzonych przez rzeczników spraw dotyczy ochrony praw marki. Chodzi między innymi o zastrzeżenie znaku towarowego – to obecnie najważniejsza czynność pozwalająca nam na zabezpieczenie się przed nieuczciwymi praktykami konkurencji polegającymi na podszywaniu się pod inne przedsiębiorstwa.

 

REKLAMA