Print
fot. wp

Pianka PUR to doskonały materiał do termoizolacji. To jednak niejedyna zaleta tego produktu. Pianki świetnie sprawdzają się jako wypełniacz do ścian działowych, dodatkowo je wyciszając. Sprawdź, jak zadbać o optymalną izolację akustyczną w swoim domu, stosując pianę poliuretanową.

Wygłuszenie ścian – kiedy jest konieczne?

Komfort życia w mieszkaniu lub w zabudowie szeregowej zależy  między innymi od poziomu ciszy we wnętrzu. Uciążliwy hałas, dobiegający od sąsiadów zza ściany, czy głośna muzyka z pokoju nastolatka skutecznie uniemożliwiają wypoczynek po ciężkim dniu pracy. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie, oznacza to, że ściany w Twoim domu nie są odpowiednio wyciszone.

Wszelkie dźwięki powietrzne przenoszone są przez ściany działowe. Wygłuszenie ścian na optymalnym poziomie wewnątrz domu oznaczone jest parametrem RA1, wynoszącym min. 30 dB między dwoma pokojami i 35 dB między pokojem a kuchnią lub łazienką. Akustyka ścian ma związek z dźwiękami przenoszonymi także przez inne ściany lub strop.W kwestii termicznej i akustycznej do wygłuszenia ścian najlepiej sprawdzi się piana poliuretanowa otwartokomórkowa, np. Purios FR Jej wskaźnik pochłaniania dźwięku αW wynosi 0,5.

 

Jaki materiał wybrać do wygłuszenia ścian?

Do wygłuszenia ścian najlepiej nadaje się otwartokomórkowa pianka PUR. Właściwości materiału izolacyjnego blokują przenikanie fal dźwiękowych i hałasu z zewnątrz oraz z wnętrza  mieszkania. Zabezpiecza on zarówno przed dźwiękiem, jak i wibracjami z nimi związanymi. Pianka jako wypełniacz charakteryzuje się wskaźnikiem pochłaniania dźwięku na poziomie 0,5. Sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu, ale także w kinie czy klubie nocnym. 

Pianka PUR dzięki swoim właściwościom i budowie umożliwia pochłanianie dźwięków. Wpływa na eliminację hałasu dobiegającego z zewnątrz przez ściany, podłogę i dach. Jest trwała i nie ulega zmianom chemicznym i fizycznym. Pianka nie zmienia wymiarów i nie pozostawia pustych przestrzeni w ścianie.

 

W jaki sposób wygłuszyć ściany z zastosowaniem pianki PUR?

Znaczenie akustyki ścian zauważyć można w pomieszczeniach o niskich parametrach wyciszenia przegród. Najbardziej kłopotliwe są ściany działowe wykonane z betonu komórkowego lub te, które oddzielają pomieszczenia narażone na wysoki stopień hałasu, np. łazienkę, korytarz czy szyb windy. Pianka PUR jest materiałem izolacyjnym, który doskonale zabezpieczy ściany przed przenikaniem uporczywych dźwięków.

Wygłuszenie ściany z zastosowaniem pianki PUR polega na wykonaniu przedścianki. Jej konstrukcja przypomina ścianę działową w obudowie kartonowo-gipsowej. Aby obniżyć poziom hałasu, dobrze jest wykonać zabudowę o grubości 7,5 cm, gdzie 5 cm będzie stanowić pianka poliuretanowa otwartokomórkowa. Wówczas ściana jest szczelna oraz posiada odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Aby dowiedzieć się więcej na temat wygłuszania ścian wewnętrznych, zapoznaj się z artykułem: https://purios.com/blog/wygluszanie-scian-dzialowych-pianka-pur