Print
fot. wp

Praca biurowa nieustannie się zmienia pod wpływem nowych technologii. Komputery stacjonarne coraz częściej ustępują miejsca laptopom i tabletom. Jednak praca z urządzeniami mobilnymi to nie tylko wygoda, ale także zagrożenia dla zdrowia. Jak uniknąć ciężkich schorzeń podczas pracy w nowoczesnym biurze?

Urządzenia mobilne takie jak laptop, tablet czy nawet smartfon coraz częściej służą jako narzędzia pracy biurowej. Rosnące możliwości techniczne urządzeń powodują, że wypierają one tradycyjne komputery stacjonarne. Użytkowanie laptopa czy smartfona jest o tyle wygodne, że w razie potrzeby można je wziąć do rąk i swobodnie pracować nawet bez użycia biurka, korzystając wyłącznie z krzesła. Jednak w praktyce używanie urządzeń mobilnych w ten sposób destabilizuje pozycję ciała, szczególnie, gdy mowa jest o pochyleniu się. Tematykę tę poruszyły badania przeprowadzone przez CIOP-BIP (Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy), które miały na celu skontrolowanie warunków pracy zgodnie z psychofizycznymi możliwościami człowieka. Według badania „Jak zorganizować ergonomiczne stanowisko pracy z komputerem?” nieumiejętnie używane laptopy i urządzenia mobilne mają znacznie niekorzystny wpływ na pozycję ciała; na przykład w przypadku tabletów zaliczyć tu można nadmierne pochylanie się, gdy tablet leży płasko na stole oraz konieczność trzymania urządzenia przy jednoczesnym pisaniu na ekranie (źródło: https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/83377/2-Z-25-Ergonomiczne-stanowisko-pracy-z-komputerem-J_Kaminska.pdf). Jak wyposażyć stanowisko pracy biurowej, aby zneutralizować niekorzystną pozycję ciała?

 

Biurko z regulacją wysokości

 

Niekorzystna pozycja ciała często wynika w niewielkich rozmiarów urządzeń mobilnych. Małe rozmiary wymuszają nadmierne pochylanie się nad ekranami, co wywołuje w dłuższej perspektywie czasu bóle kręgosłupa, pleców, łokci i głowy. Warto w tym momencie wtrącić, że dyrektywa Rady (90/270/EWG) w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory z ekranem mówi, że urządzenia biurowe muszą mieć odrębny monitor i klawiaturę. W przypadku laptopa wymagania są spełnione, natomiast tablety wymagają dodatkowej klawiatury, która powinna spoczywać na biurku. Aby dostosować pozycję do laptopa czy dodatkowej klawiatury, warto wyposażyć stanowisko pracy na przykład w biurko ergonomiczne MODULUS dostępne na stronie producenta AJ Produkty. Regulacja elektryczna wysokości biurka pozwoli na dostosowanie pozycji ciała względem urządzenia biurowego.

 

Problem pozycji ciała, a ładowanie i zasilanie urządzeń mobilnych

 

Urządzenia mobilne bazują na baterii, która szybko się wyładowuje. Często urządzenia takie wymagają wręcz stałego zasilania, dlatego warto wyposażyć stanowisko pracy w panel elektryczny do biurka i stołu konferencyjnego. Umożliwi on bezpośrednie zasilanie urządzeń lub ich ładowanie bez przerywania wykonywania obowiązków. Panel umożliwi również pracę na urządzeniach biurowych w stabilnej pozycji, ponieważ zlokalizowany zostanie w samym biurku. Kabel zasilacza czy ładowarki nie ograniczy zasięgu urządzenia i nie wymusi nadmiernego sięgania dłońmi do klawiatury laptopa albo tabletu. Nie spowoduje też pochyłu tułowia i napięć mięśniowych w okolicach szyi. Poza tym panel elektryczny zamontowany w blacie pozbywa się plątaniny kabli, które stanowią zagrożenie dla zdrowia użytkownika – mogą doprowadzić do potknięcia się pracownika lub, jeśli są nieodpowiednio zabezpieczone, spowodować porażenie prądem. To zaś może skutkować koniecznością hospitalizacji i zwolnienia lekarskiego.

 

Praca z tabletem lub laptopem wymaga specjalistycznych rozwiązań ergonomicznych w biurze ze względu na ochronę zdrowia i unormowania prawne. Ergonomiczne biurko czy panel elektryczny to jedne z kilku sprzętów, które ułatwiają pracę z nowoczesnymi urządzeniami.