Print
fot. lh

Wybór konta bankowego to niełatwe zadanie. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, by cieszyć się najlepszymi promocjami bankowymi i brakiem opłat.

 

 

  1. Darmowe konto – czy to naprawdę możliwe?
  2. Zamykanie konta bankowego
  3. Sprawdź ranking kont bankowych

 

Dawniej przeniesienie konta bankowego wiązało się z wieloma problemami. Banki nie miały obowiązku bezpłatnego przeniesienia zdeponowanych środków i wykupionych usług, więc wiele z nich korzystało z okazji na nałożenie na klienta dodatkowych opłat. Dla tego ostatniego oznaczało to spore wydatki lub konieczność ustalania przelewów stałych oraz pozostałych ustawień od nowa. Wszystko zmieniło się w roku 2010, kiedy w życie weszła stosowna Rekomendacja Związku Banków Polskich. Obecnie przeniesienie konta jest łatwe i nie sprawia żadnych problemów – z wyjątkiem wyboru najkorzystniejszej oferty. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

Darmowe konto – czy to naprawdę możliwe?

Darmowe konto to slogan, którym niemal każdy bank próbuje przyciągnąć nowych klientów. U większości z nich takie hasło w reklamie budzi jednak podejrzenia. Te zresztą w wielu przypadkach okazują się jak najbardziej słuszne, bo bank rzeczywiście oferuje konto bez żadnych opłat, ale jedynie wtedy, gdy jego właściciel spełni określone warunki. Jak nietrudno się domyślić, nie jest to proste i zazwyczaj wymaga posiadania sporych wpływów. Na szczęście nie wszystkie oferty takie są. By dotrzeć do banków proponujących naprawdę darmowe konto, warto korzystać z takich narzędzi jak rankingi i porównywarki, a przede wszystkim dokładnie czytać warunki umowy.

 

Zamykanie konta bankowego

Żeby zamknięcie konta nie generowało problemów i negatywnych konsekwencji, należy oczywiście zachować ostrożność. Każdorazowe założenie konta bankowego wiąże się rzecz jasna z akceptacją umowy, a zarazem regulaminu jego prowadzenia, który często jest przez nas podpisywany bez uprzedniego zapoznania się z nim. Jedną z najistotniejszych kwestii jest okres wypowowiedzenia umowy, który warunkuje proceduralny przebieg zamykania konta. Najczęściej jest to 30 dni, jednak zdarzają się banki, które skracają ten czas do 14 dni.  Drugą formalnością, o której należy pamiętać, jest sprawdzenie kosztów rezygnacji z rachunku. Niestety nie ma reguły - czasem banki pobierają opłaty za tę operację, zatem warto pokusić się o przelanie swoich środków na inne konto, zanim zdecydujemy się zamknąć to pierwotne. Ostatni i być może najistotniejszy aspekt, to procedura odpowiadająca na pytanie "jak zamknąć konto bankowe?". Jeśli konto zakładaliśmy w placówce, wystarczyć może wypowiedzenie umowy w formie listu. Jednak, jeśli bank nie posiada naszego podpisu (np. w sytuacji zakładania konta poprzez przelew weryfikacyjny) może to nie wystarczyć. Zdarzają się banki o proklienckich praktykach, które ułatwiają te procedurę umożliwiając zamknięcie konta poprzez aplikację mobliną, jednak nie jest to jeszcze regułą. Najbezpieczniejszym i najpewniejszych rozwiązaniem zdaje się być wizyta w placówce bankowej, co daje pewność odnośnie spełnienia wszystkich możliwych warunków formalnych. 

Sprawdź ranking kont bankowych

Poszukiwania najlepszego konta mogą być długie i żmudne, a podejmując ostateczną decyzję mimo wszystko nie będziemy mieli pewności, że wybieramy najkorzystniejszą dla nas opcję. By tego uniknąć, zamiast samodzielnego przeglądania stron poszczególnych banków, wykorzystajmy narzędzia takie jak porównywarka bądź ranking kont bankowych. Dzięki nim szybko dowiemy się, jaką ofertę mają aktualnie polskie banki i bez problemu wybierzemy to konto, które zapewnia nam warunki najlepiej dostosowane do naszych potrzeb.

undefined