aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Wciąż trwająca pandemia sprawia, że wiele osób dokładniej przygląda się swoim wydatkom i zwraca większą uwagę na to, co kupuje oraz w jaki sposób. Konsumenci szukają wygodnych i godnych zaufania sposobów na efektywne, bezpieczne i co najważniejsze, oszczędne zakupy. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, jak zmieniły się upodobania nabywców oraz w jaki sposób zakupy dokonywane w Internecie mogą pomóc w kontroli codziennych wydatków.

Wpływ COVID-19 na sprzedaż internetową

Koronawirus zrewolucjonizował życie konsumentów na całym świecie, a te dramatyczne zmiany obejmują również trendy zakupowe i to, czego klienci oczekują od sprzedawców detalicznych. Czy udaje się połączyć interesy zarówno sprzedających, jak i kupujących?

W ankietach przeprowadzanych przez firmę Selligent wśród 5000 konsumentów w Ameryce Północnej i Europie jeszcze przed epidemią COVID-19, 28% respondentów twierdziło, że robił zakupy w Internecie co tydzień. Obecnie, już 36% kupujących decyduje się na regularne zakupy online. Ponadto 29% użytkowników twierdzi, że robi więcej zakupów w Internecie niż w sklepach stacjonarnych, z kolei 36% uważa, że nie robi więcej zakupów online niż osobiście.

Dużą rolę w utrzymywaniu bezpieczeństwa podczas zakupów pełni kontakt konsumenta ze sprzedającym. 79% respondentów twierdzi, że bezdotykowy odbiór w sklepie jest dla nich bardzo ważny, natomiast 90% z nich preferuje dostawę do domu niż wizytę w sklepie. Respondenci twierdzą, że bezpieczeństwo - czy to w przypadku zakupów w sklepie, czy odbioru zamówień - jest najwyższym priorytetem.

Zmiana priorytetów zakupowych

Strach przed zamknięciem sklepów, brakiem produktów na półkach oraz trudnością z zakupem podstawowych artykułów higienicznych czy żywnościowych sprawił, że konsumenci zmienili swoje priorytety podczas zakupów. Szacuje się, że znaczna część ogólnego wzrostu handlu elektronicznego była napędzana właśnie przez zakupy środków higienicznych i artykułów spożywczych. Z kolei największy spadek sprzedaży odnotowały artykuły odzieżowe oraz biżuteria.

Znaczna część społeczeństwa obawia się utraty pracy lub zmniejszenia swoich zarobków, przez co oprócz zaopatrywania się wyłącznie w niezbędne do życia artykuły robią wszystko, aby nie wydawać więcej pieniędzy niż to konieczne. Zakupy internetowe dają szansę na dodatkowe oszczędności, między innymi dzięki możliwości zastosowania kuponów rabatowych, kodów promocyjnych lub darmowej wysyłki. Duży wzrost zainteresowania internautów odnotowały strony, które oferują zawsze aktualne i atrakcyjne kupony i kody rabatowe, takie jak Promocodius PL.

O ile na początku kwarantanny kupujący masowo wykupywali niektóre z artykułów pierwszej potrzeby, o tyle obecnie zakupy te stają się coraz bardziej przemyślane. Ponadto wizja tego, że jakichkolwiek produktów mogłoby zabraknąć powoli odchodzi w zapomnienie. Oznacza to, że zamiast zamawiać w sklepie online kilkadziesiąt opakowań makaronu, można w tej samej cenie zamówić książkę, gry lub zestaw do majsterkowania, aby umilić sobie czas kwarantanny.

Nowy trend zakupowy

Jednym z efektów pozostawania w zamknięciu było przekonanie się pewnej części kupujących o tym, jak wygodne i bezpieczne mogą być zakupy w Internecie. O ile z jednej strony trzeba zachowywać pewien poziom samokontroli, dzięki czemu w koszyku nie wyląduje zbyt duża ilość niepotrzebnych rzeczy, o tyle możliwość dokonywania opłaty za pomocą kilku kliknięć i otrzymania przesyłki bezpośrednio pod drzwi lub do wygodnego paczkomatu sprawia, że coraz więcej kupujących preferuje szybkie zakupy w Internecie niż długie spacery po galeriach handlowych.

Możliwość bezpłatnego zwrotu towaru, który nie przypadnie kupującemu do gustu, darmowa przesyłka, kupony rabatowe na określone produkty lub zniżki na zakupy za zapisanie się do newslettera to tylko niektóre z realnych oszczędności, których można dokonać robiąc zakupy w sieci. Ponadto dzięki porównywarkom cenowym można w kilka sekund znaleźć sklep online, w którym poszukiwany towar jest najtańszy - oszczędza to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim jest bezpiecznym sposobem na zaoszczędzenie czasu.

 

REKLAMA