Print

wp

Szukanie oszczędności w firmie to proces, który zwykle dopada każdego przedsiębiorcę. Sposobów na znalezienie środków jest wiele, ale nie każdy z nich będzie korzystny. Jeżeli właśnie stoisz przed trudną decyzją – zredukować liczbę etatów czy zrezygnować z kosztownej reklamy to świetnie trafiłeś. Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na prowadzeniu firmy, bez ryzyka utraty najlepszych pracowników.

Zrezygnuj z biura 

Wynajem pomieszczeń biurowych generuje spore wydatki. Opłaty za czynsz i administrację, a także media to spore sumy, które znacząco obciążają budżet. Jak zmniejszyć wydatki? W zależności od rodzaju prowadzonej działalności możesz przejść całkowicie na pracę zdalną. Takie rozwiązanie pozwala zachować nawet kilkanaście tysięcy złotych w portfelu. Podejmując powyższy krok utracisz adres siedziby, ale i ten aspekt łatwo rozwiązać. Z pomocą przychodzi biuro wirtualne (https://biuro-wirtualne-warszawa.eu/). To miejsce, które oferuje Ci specjalny adres w prestiżowej dzielnicy. Dzięki niemu Twoje biuro wciąż będzie miało stałą siedzibę, a cała korespondencja będzie kierowana właśnie pod wskazane dane. W ten sposób unikniesz konieczności podawania prywatnego adresu zamieszkania. Dodatkową zaletą jest pomoc w obsłudze administracyjnej – w zależności od wybranego pakietu otrzymasz pożądaną ilość zeskanowanej korespondencji oraz powiadomienie o jej nadejściu. Atrakcyjne cenowo pakiety znajdziesz tutaj:  https://wirtualne-biuro-warszawa.eu/. W razie potrzeby możesz również skorzystać z sali konferencyjnej. Wówczas z łatwością zorganizujesz rekrutację, spotkanie biznesowe czy meeting z pracownikami. Dzięki współpracy z księgowością, możesz również liczyć na pomoc w tej kwestii.

Zrezygnuj z nieopłacalnych współprac

Warto dokładnie przyjrzeć się swoim współpracom i podjąć decyzje o tym, czy wszystkie z nich są wystarczająco opłacalne. Jeżeli zauważysz, że któraś generuje większe straty niż korzyści to rozważ jej zakończenie. Dzięki temu pozbędziesz się klientów, którzy wytwarzają mniejsze przychody, pomimo poświęconej dużej ilości czasu. Czasami mniej, znaczy lepiej. Podejmując nowe współprace warto negocjować. Nie bój się podejmować rozmów i próbuj wypracować najlepszy kompromis. Warto również zadbać o lepsze zarządzanie czasem. Rozmawiaj z pracownikami i wysłuchaj ich pomysłów. Być może mają niezwodny sposób na współpracę z danym klientem, który zaoszczędzi cenny czas.

Dzięki tym prostym rozwiązaniom, Twoja firma pozyska dodatkowe środki na rozwój i dalsze działanie. Nie zapominaj jednak, że przejście na pracę zdalną zobowiązuje Ciebie, jako pracodawcę do zapewnienia niezbędnych narzędzi. Warto również wdrożyć specjalny dodatek do wypłaty w postaci poniesienia części kosztów za rachunki, a dobrych pracowników nagradzać premią. Takie gesty z pewnością będą dodatkową motywacją do pracy.