Print

Kwiatuszki Lnu

Zespół Folklorystyczny „Kwiatuszki Lnu” z Chełmska Śląskiego aktywnie spędza wakacje. Jego członkowie pracują nad nowymi pozycjami repertuarowymi podczas zajęć warsztatowych, realizowanych w ramach zadania „Z tradycją w przyszłość – kultywowanie lokalnego dziedzictwa” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015 oraz środków własnych Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego "Tkacze Śląscy".W dniu 25 lipca młodzi artyści wzięli udział w dorocznym odpuście ku czci świętej Anny. Podążali z procesją do Kaplicy św. Anny położonej na wzgórzu, poprzez pola i las. Widok oraz nastrój jakiego tam doświadczyli wart był wysiłku. Po uroczystościach sakralnych w trakcie Festynu Rodzinnego, młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności taneczne.

Kwiatuszki Lnu

„Kwiatuszki Lnu” na specjalne zaproszenie burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty miały także okazję uczestniczyć w koncercie inaugurującym 24 Międzynarodowy Festiwal Folkloru, a tym samym skonfrontować swoje umiejętności artystyczne z występującymi tego dnia zespołami polskimi: „Kostrzanie” z Kostrzy i „Bystry Potok” z Kacwina oraz zagranicznymi: z Nowej Zelandii, Białorusi, Peru, Słowacji i Egiptu. Wzięły udział także w Festiwalowej Mszy św., odprawionej w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu, podczas której zespoły ludowe prezentowały swoje narodowe pieśni religijne. Wielkim przeżyciem dla młodych artystów z Chełmska było podążanie tanecznym krokiem, w tradycyjnym, wielobarwnym polonezie integrującym na strzegomskim rynku kilkaset par składających się z gospodarzy i gości festiwalowych. Rolę wodzireja pełnił w kontuszu szlacheckim burmistrz Strzegomia. „Rynek Świata” to także charakterystyczne potrawy z różnych stron świata i wielu regionów Polski.

Kwiatuszki Lnu

Przed Zespołem „Kwiatuszki Lnu” kolejne dni warsztatowe i przygotowania do udziału w „Święcie Mleka” w Kamiennej Górze oraz uroczystych obchodach „Dnia Tkaczki”.

logo

Teresa Sobala
Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego "Tkacze Śląscy"

Kwiatuszki Lnu