aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

#W pełni sprawniCzasem niepełnosprawność pozwala na obejmowanie samodzielnych stanowisk. Tak też się stało w przypadku Kasi, która już od dwóch lat pracuje w jednym z wałbrzyskim hipermarketów. Praca jest dla niej czymś ważnym, dzięki niej czuje, że jest niezależna.

#W pełni sprawniEdyta Adamska ma 38 lat, ale praca w kawiarni „Tarta Bułka” w Szczawnie-Zdroju to jej pierwsze zatrudnienie. Dla Justyny Młynarskiej, która wraz z siostrą Anną Starczukowską prowadzi kawiarnię, to już druga osoba z niepełnosprawnością w zespole. I jak zapowiadają siostry – będzie ich więcej.

#W pełni sprawniW Wałbrzychu brakowało miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Długa walka o taką przestrzeń została wygrana – dzisiaj ZAZ „Victoria” świetnie sobie radzi, a tym samym jego pracownicy. Owoce ich pracy to m.in. wydruki reklam na wałbrzyskich ulicach. „Victoria” to nie tylko zatrudnienie i praca, ale także szansa na rehabilitację ruchową na sprzęcie, którego brakuje w niejednym ośrodku zdrowia.

#W pełni sprawniWiesława Śliwka zmaga się nie tylko z niepełnosprawnością. Dwa lata temu tragicznie zmarł jej syn. Nowo podjęta praca daje jej dużo satysfakcji, bo ma kontakt z dziećmi – przygotowuje dla nich posiłki. Ma to szczęście, że trafiła na pracodawcę, który ją docenia, ale także wziął pod uwagę jej ciężką sytuację życiową.

#W pełni sprawniNajtrudniejsze jest uświadomienie, że niepełnosprawność nie przekreśla możliwości zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Namówienie do podjęcia próby funkcjonowania w społeczeństwie, wyjście spod opieki rodziców – to rehabilitacja społeczna, czyli coś, czego uczą się podopieczni Zakładu Aktywności Zawodowej „Nadzieja” w Wałbrzychu.

#W pełni sprawniDla Lidii Wiernej, która na co dzień mieszka z siostrą i jej niepełnosprawnym dzieckiem praca jest prawdziwym wyzwaniem. Pomaga w domu, opiekuje się psami, ale w pracy zawsze jest na czas.

#W pełni sprawniEwa Kaczmarczyk ma znaczny stopień niepełnosprawności – niedowład kończyn. Na co dzień porusza się o kulach i jeździ na skuterze inwalidzkim. Była zatrudniona w dwóch firmach, wyróżniała się dobrą organizacją, a także zaradnością. Dzisiaj nie ma pracy i otwarcie mówi o tym, że osobom z niepełnosprawnościami nie jest łatwo znaleźć pracodawcę.

#W pełni sprawniIwona Markiel, która pracuje w firmie cateringowej Zbigniewa Duszy w Wałbrzychu, została zatrudniona po raz pierwszy w życiu. Mimo, że ma już 36 lat, jest samodzielna i ma wsparcie swojej kuratorki Anny Zaborowskiej.

#W pełni sprawniWałbrzyski Dompol był zakładem pracy chronionej. Po kilku latach firma zrezygnowała z takiego wsparcia, nadal jednak zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami, bo dobrze wypełniają swoje obowiązki, mają doświadczenie zawodowe i trudno znaleźć lepszego pracownika.

#W pełni sprawniKrzysiek zapytany o to, co najbardziej lubi robić w pracy szybko odpowiada „myć poręcze”. Znalazł życzliwego pracodawcę, który dał mu szansę. Sytuacja jest dosyć nietypowa, bo Krzyś, żeby sprostać wszystkim zadaniom przychodzi do pracy ze swoją mamą.