aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Chełmsko Śląskie - Tradycyjne wiejskie ogrody

W Karczmie Sądowej w Uniemyślu odbyło się dzisiaj (sobota, 11 sierpnia) pierwsze spotkanie w ramach projektu Tradycyjne wiejskie ogrody. Sołtys Uniemyśla i stowarzyszenie Doliny Zadrny chcą przekonać mieszkańców do tworzenia przydomowych ogródków według starych zasad.

 

Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie, podczas którego pokazane zostały różnice między tradycyjnym a współczesnym przydomowym ogródkiem. W wiejskich ogrodach dominowały przydatne rośliny m.in. zioła. Uprawiane rośliny miały znaczenie symboliczne, wykorzystywane podczas dorocznych obrzędów. Dopiero w XX wieku w takich ogrodach zaczęły pojawiać się kwiaty. Współczesna moda zaczerpnięta została z miast. Równe trawniki uzupełnione są iglakami, które tradycyjnie sadzone były na cmentarzach. Część spotkania poświęcona była również roślinom inwazyjnym, które stanowią zagrożenie dla typowej roślinności Polski.

W ramach projektu zaplanowano spotkanie 15 września dotyczące stworzeń żyjących w ogrodzie oraz 6 października. Efektem spotkań będzie nie tylko przekazanie wiedzy o roślinach z tradycyjnego ogrodu, ale również stworzenie przykładowego, wzorcowego ogrodu. Powstanie on w Uniemyślu, przy Karczmie Sądowej.

Spotkania mają być okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Już dzisiaj doszło do pierwszej wymiany sadzonek roślin z tradycyjnych ogrodów.

Chełmsko Śląskie - Tradycyjne wiejskie ogrody

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA