aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
KaMos - Kamienna Góra

Dzisiaj (piątek, 21 września) w Spółdzielni Mleczarskiej "KaMos" w Kamiennej Górze odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej Dietricha Ditterlę, rolnika związanego przez dziesięciolecia z kamiennogórską spółdzielnią.

 

Sylwetkę D. Ditterli przybliżył Jan Lubieniecki, lokalny historyk. D. Ditterla żył w czterech ustrojach. Urodził się w 1927 roku w Opolu w Republice Weimarskiej. Do dzisiejszego Przedwojowa przyjechał w 1929 roku. Tu przeżył okres III Rzeszy. Od 1945 roku żył w komunistycznej Polsce, a od 1989 roku do śmierci w 2003 w Polsce niepodległej.

W 1954 roku D. Ditterla ożenił się, miał troje dzieci. W 1958 roku przejął od ojca gospodarstwo, które miało 11 hektarów. Od 1967 zaczął specjalizować się w hodowli bydła mlecznego. Przez cały czas znany był z zainteresowania nowościami w hodowli. Nowe metody wprowadzał w przedwojowskim gospodarstwie. Rozbudowywane gospodarstwo zdobywało ogólnopolskie nagrody. Było opisywane i badane przez naukowców. W 1998 przekazał gospodarstwo (320 hektarów użytków, 120 sztuk bydła i 100 tuczników) synowi. W 2004 roku z gospodarstwa w Przedwojowie do KaMosu dostarczono 504 tys. litrów mleka.

- Współuczestnik historii - wierny poczuciu czasu i ziemi w której tkwił. Niestrudzony orędownik rolników. Całym swoim życiem przyczyniał się do upowszechniania hodowli bydła mlecznego na ziemi kamiennogórskiej i rozwoju Spółdzielni Mleczarskiej "KaMos". - czytamy na tablicy.

Pamiątkowa tablica odsłonięta została 15 lat po śmierci D. Ditterli.

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez