aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia 2019

8 lipca 2019 r. jedenastoosobowa grupa absolwentów Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej w Lubawce po raz piąty wyjechała na Kresy do Żytomierza, w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

 

We Wrocławiu wszystkich wyjeżdżających na Ukrainę wolontariuszy pożegnało wiele ważnych osobistości. Warto podkreślić, że jest to już 10., jubileuszowa edycja akcji. Podróż na Ukrainę była jak zwykle długa, a odprawa na granicy - rekordowo krótka (jedyne 2 godziny). Do Żytomierza dojechaliśmy we wtorek, po godz. 14, czyli po 23 godzinach od wyjazdu z Lubawki.

Następnego dnia złożyliśmy wizytę Wiktorii Laskowskiej-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie. W tym roku prace na cmentarzu prowadziliśmy w okolicach grobu rodziców Ignacego Paderewskiego oraz - jak w roku ubiegłym - od grobowca rodziny Moniuszków do miejsca pochówku rodziny Józefa Ignacego Kraszewskiego. Okazało się, że po roku prawie nie ma śladów naszej pracy, bujna roślinność, głównie akacje rosną w przerażającym tempie. Kilkakrotnie pomagała nam młodzież z Ukrainy. Pogoda czasami utrudniała naszą pracę, deszcz straszył nas niemal codziennie.

W sobotę zwiedzaliśmy Kijów. Zobaczyliśmy m.in. Ławrę Peczerską, Muzeum Wielkiego Głodu, słynny od 2013 roku Majdan Nezałeżnosti, reprezentacyjną ulicę Kijowa - Chreszczatyk, Monaster Św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, a na koniec był tradycyjnie Andriyivski Uzviz związany z Michałem Bułhakowem.

Natomiast w niedzielę odpoczywaliśmy w Żytomierzu, m.in. w Parku Kultury i Wypoczynku im. Jurija Gagarina.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA