aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Lubawka - sesja rady - Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Podczas dzisiejszego (poniedziałek, 24 lutego) posiedzenia komisji rady miejskiej Lubawki o działalności Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Kamiennej Górze opowiadał jej prezes Tadeusz Rycharski.

 

Kamiennogórska strefa działa od 1998 roku, obecnie swoim zasięgiem obejmuje 63 gmin, 11 powiatów. W całej Polsce działa 14 stref. Od 2018 roku funkcjonują na nowych zasadach.

Początkowo strefy powstawały na terenie samorządów o dużym bezrobociu, miały ułatwiać pozyskanie inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy. Inwestować można było tylko na działkach należących do strefy. Procedura wprowadzania terenów do strefy była długotrwała. Po zmianie przepisów w 2018 roku cała Polska stałą się strefą ekonomiczną. Potencjalny inwestor może wybrać dowolną działkę i bez względu na formę jej własności ubiegać się o pozwolenie na działanie w strefie. Przyznawana pomoc w postaci zwolnienia z podatku dochodowego uzależniona jest od wysokości zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych.

Kamiennogórska strefa posiada 255 ofert inwestycyjnych przygotowanych przez samorządy. To one wskazują atrakcyjne działki, którymi może zainteresować się potencjalny inwestor. Z Lubawki nie ma żadnej atrakcyjnej propozycji. W podstrefie działa jedna firma. Pozostałym terenem nikt się nie interesował.

Od początku istnienie do roku 2018 KSSE wydała 126 zezwoleń, na koniec 2018 roku w firmach działających na podstawie zezwoleń zatrudnionych było 8109 osób. Obecny zarząd kieruje strefą od 3,5 roku. W tym czasie wydanych zostało 26 zezwoleń, firmy zatrudniły 422 osoby.

Prezes T. Rycharski widzi w okolicach Lubawki i Kamiennej Góry dwie atrakcyjne lokalizacje. Jedna to działki przy wyjeździe z Kamiennej Góry w kierunku Pisarzowic i Jeleniej Góry, druga to wjazd do Lubawki od strony Kamiennej Góry i wyjazd na Błażkową. Część tych terenów nie ma planów zagospodarowania przestrzennego, inne są własnością skarbu państwa co znacznie przedłuża procedury.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA