aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

 pies policja

W ubiegłym tygodniu, z polecenia oficera dyżurnego kamiennogórskiej policji, mł.asp. Marcin Nieć z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego wraz ze swoim psem służbowym o imieniu Jukon, zostali zadysponowani do obsługi nietypowego zdarzenia, do którego doszło w powiecie złotoryjskim.

 

Funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi nie zatrzymał się do kontroli drogowej VW Sharan, którym jak się później okazało poruszał się poszukiwany listem gończym młody mężczyzna. Kierujący uciekając przed policjantami, porzucił swojego VW pomiędzy polami, a dalej zmierzając w stronę lasu pieszo, pogubił swoje buty. Przybyły na miejsce nasz owczarek niemiecki szybko podjął trop, gdzie po ok. 1 km ujawnił obuwie uciekiniera. Następnie ślady prowadziły w stronę lasu. Po przejściu kolejnego kilometra pies wraz ze swoim przewodnikiem dotarli do strumienia. Po pokonaniu kolejnych kilometrów i dojściu na skraj lasu, pies doprowadził do myśliwskiej ambony, w której funkcjonariusze z KPP w Złotoryi ujawnili osobę poszukiwaną.

Jesteśmy dumni z Jukona, który jako pies patrolowo – tropiący służbę swoją rozpoczął w Policji 5 lat temu. Od tego czasu obaj ze swoim przewodnikiem są nierozłączni. Są partnerami na służbie i poza nią.

W codziennej służbie pies raczej rzadko ma możliwość korzystania z umiejętności, których nauczył się podczas treningu. Konieczność zatrzymania sprawcy w pościgu albo obrony przewodnika przed napaścią to raczej sporadyczne wypadki, ale właśnie wtedy sprawność i zręczność psa są najcenniejsze.

Aby psy mogły pracować w szeregach policji, muszą posiadać odpowiednie predyspozycje. Jest to skrupulatnie sprawdzane jeszcze przed zakupem czworonoga. Później pies wraz ze swoim przewodnikiem trafia na kurs, po ukończeniu którego otrzymują atest i od tej chwili mogą wspólnie wykonywać zadania służbowe. Policjanci, którzy decydują się na pracę ze zwierzętami, muszą mieć do nich odpowiednie podejście. Oprócz stanowczości, muszą po prostu je lubić, natomiast nie mogą się ich bać. Warunkiem sukcesu jest świetnie wyszkolony i zgrany duet przewodnik i pies służbowy. Cyklicznie ćwiczenia jakim są poddawane doskonalą posiadane już umiejętności i pozwalają na wprowadzanie nowych elementów.

asp, Paulina Basta
KPP Kamienna Góra

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA