aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Krzeszów

Dzisiaj (poniedziałek, 12 sierpnia) w Krzeszowie zaprezentowane zostały nowe publikacje dotyczące opactwa oraz nastąpiło otwarcie nowego turystycznego obiektu.W Krzeszowie można już nabyć album "Krzeszowskie Sanktuarium – Europejska Perła Baroku". W liczącej 264 strony publikacji znalazło się 380 zdjęć złożonych z 800 ujęć. Ich autorem jest Tadeusz Piotr Prociak. Praca nad albumem zajęła mu 1500 godzin w ciągu 16 miesięcy. W publikacji znalazły się zdjęcia miejsc doskonale znanych turystom, jak również obiektów ukrytych, trudnych do zobaczenia. Oglądając album można w nowy sposób spojrzeć na znane miejsca. Album wydany został w nakładzie ponad 5 tys. egzemplarzy. To już dziesiąty album T. P. Prociaka, żaden z poprzednich nie był w całości poświęcony zabytkom Krzeszowa.

Zaprezentowany został również film promujący Krzeszów. "Skarby Opactwa w Krzeszowie" przygotował Zdzisław Cozac. To już kolejny film dotyczący Krzeszowa tego autora. Film prezentuje bazylikę i całe opactwo o różnych porach dnia i roku, z różnych ujęć. Można na nim zobaczyć detale umykające zwiedzającym podczas wycieczki. Film prezentowany był już w telewizji. W Wielki Piątek i Sobotę można go było obejrzeć w TVP Historia, w planach są dalsze projekcie.

W opactwie pozostało również nowe miejsce, które udostępniane będzie turystom. W Domu Opata rozpoczęło działalność muzeum. W jego tworzeniu i przygotowaniu pierwszej ekspozycji "Skarby Opactwa w Krzeszowie" pomagała Barbara Skoczylas-Stadnik dyrektor Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Na ekspozycji prezentowane są wyjątkowe eksponaty pochodzące ze zbiorów sióstr benedyktynek oraz wypożyczone. Większość z nich nie była nigdy prezentowana. Wśród eksponatów znajduje się m.in. kielich przygotowany na 50-lecie wstąpienia do zakonu. Pokazywane są również portrety krzeszowskich opatów wypożyczone z parafii w Starych Bogaczowicach.

Muzeum dostępne będzie dla zwiedzających krzeszowskie opactwo, natomiast publikacje (album i film) kupić można w Obsłudze Pielgrzyma.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA