aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Kamienna Góra - Bogusław Wołoszański

W sobotę i niedzielę w Kamiennej Górze przebywał Bogusław Wołoszański z ekipą telewizyjną. W mieście kręcone były zdjęcia do jednego z odcinków cyklu "Skarby III Rzeszy".


Cykl emitowany będzie w programach Polsatu. Nowe odcinki emitowane będą od 1 października najpierw w Polsat Play, a później w Polsat News i Polsat 2. Jeden z odcinków opowiadać będzie wojenną historię Kamiennej Góry.

Tytuł "Skarby III Rzeszy" ma zachęcić do oglądania cyklu. Każdy z odcinków odkrywa zapomnianą i tajemniczą historię miasta. Jeden z nich poświęcony będzie Kamiennej Górze. Pokazana zostanie m.in. tragedia więźniów uduszonych w podziemnym tunelu oraz niezbadane podziemia, w których Niemcy mogli ukryć skarby.

Kamienna Góra - Bogusław Wołoszański

Ekipa telewizyjna filmowała m.in. w podziemiach Arado, w Antonówce. Na ul. Wiejskiej ekipa pracowała w schronie i na moście, zdjęcia rejestrowane były również w budynku byłego Kamodexu.

B. Wołoszański przypomina, że przed zakończeniem II wojny światowej wywiad amerykański ostrzegał przed tzw. ostatnią redutą zwaną alpejską. Nic jednak nie wskazuje, aby w Alpach miały powstać ostatnie linie obrony III Rzeszy. Tę rolę mógł jednak spełniać Dolny Śląsk. Kompleks Riese mógł być szykowany na główną siedzibę Adolfa Hitlera. Musiałoby się w niej pomieścić ok. 27 tys. osób. W okolicy działałyby zakłady produkcyjne, m.in. w Antonówce produkujący amunicję. Podziemia wykorzystywane przez Arado to, wg B. Wołoszańskiego, najprawdopodobniej schrony przeciwlotnicze przygotowywane dla pracowników pobliskiej fabryki.

B. Wołoszański zwracał uwagę na duże zaangażowanie Urzędu Miasta, a szczególnie Tadeusza Ferenca, w przygotowanie planów filmowych.

Kamienna Góra - Bogusław Wołoszański

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA