aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

uczniowie ze Lwowa w ZSO Kamienna Góra

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze gościła dzisiaj (czwartek, 22 sierpnia) grupa młodzieży ze Lwowa. W ostatnim dniu pobytu lwowiacy zwiedzali miasto i poznawali życie polskich rodzin.


Grupa uczniów i nauczycieli prywatnego gimnazjum ze Lwowa przyjechała do Krzeszowa w niedzielę rano. Młodzież uczestnicząca w wycieczce ma od 14 do 16 lat. Na Ukrainie gimnazjum kończy się maturą. Wizyta w ZSO była więc okazją do porównania obu systemów edukacji. Lwowskie gimnazjum istnieje od 20 lat, było pierwszą szkołą wyznaniową w kraju. Na Ukrainie egzamin maturalny uczniowie zdają w innych szkołach niż się uczą, a skala ocen to 1-12.

Grupy młodzieży z lwowskiej szkoły przyjeżdżały do sióstr benedyktynek w Krzeszowie od kilku lat. Po raz pierwszy uczestnicy wycieczki mają jednak zaplanowany cały pobyt. Grupą zajęła się Apolonia Lulek z Uniwersytetu III Wieku. Jak mówi to forma spłacenia długów wobec państw zachodnich, których mieszkańcy organizowali przyjazdy Polaków na zachód przed laty. Pomoc w organizacji wypraw zapewnili anonimowi sponsorzy, dzięki temu młodzież nie musiała nigdzie płacić za wstępy.

Grupa 25 osób przyjechała do Krzeszowa w niedzielę rano. Już tego dnia zwiedziła Skalne Miasto w Czechach. W poniedziałek grupa dotarła m.in. do Kowar i Karpacza. We wtorek zwiedziła Muzeum Tkactwa i Dofamę oraz Głazy Krasnoludków (czytaj: Ukraińcy na ścieżce). W środę grupa pojechała do Wrocławia. Dzisiaj, oprócz wizyty w ZSO, Ukraińcy zwiedzili podziemia, spotkali się z burmistrzem, a popołudnie spędzili w domach swoich rówieśników. Jutro grupa wyjeżdża do domu.

uczniowie ze Lwowa w ZSO Kamienna Góra

 

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA