aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Ciechanowice

Mieszkańcy Ciechanowic świętowali dzisiaj (sobota, 7 września) 810-lecie swojej wsi. Zabawę zorganizowano przy wiejskiej świetlicy.


Impreza rozpoczęła się kolorowym korowodem, który wyruszył z placu przed świetlicą, przeszedł przez pałacowy park i ulicami wsi powrócił przed świetlicę. Korowód poprowadziły dzieci na rowerach, za nimi podążała orkiestra dęta, osoby w historycznych strojach, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Korowód zatrzymał się przy tablicy upamiętniającej 810-lecie wsi i rzeźbie Ducha Gór.  Odsłonięcia tablicy dokonała Stanisława Marczak, najstarsza, 94-letnia, mieszkanka wsi, oraz Cyprian Bulga, najmłodszych ciechanowiczanin. Pod tablicą wmurowana została kapsuła czasu. Znalazła się w niej lista 736 mieszkańców wsi, każdy z nich złożył na dokumencie podpis. W kapsule znalazł się również list, w którym pomysłodawcy opisali obecną sytuacje wsi. Opisali problemy z pracę, wymuszające wyjazdy za granicą, wspomnieli o ustawie śmieciowej, podali aktualne ceny chleba i paliwa, przypomnieli długą zimę, dwie powodzie w czerwcu i upały w lipcu i sierpniu. Znalazły się również pozytywne informacje m.in. o pałacu w Ciechanowicach z unikalnymi freskami i nowej świetlicy. Organizatorzy liczą, że kapsuła zostanie otworzona za 90 lat, w 900 rocznicę powstania wsi.

Podczas jubileuszowej imprezy Ciechanowice przyłączyły się do Narodowego Czytania, akcji zainicjowanej przez prezydenta. Utwory A. Fredry czytali m.in. wójt, jego zastępca, sołtys i członkinie jednej z grup zaproszonych do udziału w imprezie.

Na ulicach wsi odbył się również marszobieg. Zawodnicy w kategorii open rywalizowali na trasie o długości 810 metrów. Młodsi, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mieli nieco skrócony dystans.

Na scenie odbył się festiwal piosenki żołnierskiej i patriotycznej. W świetlicy można było oglądać wystawę fotografii „Ciechanowice wczoraj i dziś”, a przed budynkiem swoje dzieła prezentowali miejscowi artyści.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA