aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. Zbigniew Piepiora

W związku z 100 rocznicą przyznania Gerhartowi Hauptmannowi Nagrody Nobla i 150 rocznicą urodzin pisarza, w 2012 roku podjęto szereg inicjatyw kulturalnych. Ich celem było uświetnienie obchodów jubileuszowego Roku Hauptmannowskiego. Jedną z nich jest "wędrująca" (czasowa) wystawa pn. "Gerhart Hauptmann i Karkonosze".


Ekspozycja była już prezentowana w Berlinie i we Wrocławiu. Tym razem zawędrowała do Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Z tej okazji w dniu 2.10.2013 miał miejsce wernisaż.

Wydarzenie uroczyście otworzyli Julita Zaprucka – Dyrektor Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie i Zbigniew Kulik – Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. W otwarciu imprezy uczestniczyli m.in. Irena Seweryn – Przewodnicząca Rady Miejskiej Karpacza oraz Elżbieta Zakrzewska – członkini Rady Programowej MSiT w Karpaczu.

Ekspozycję podzielono tematycznie na: miejsca, wędrówki i inspiracje. Miejsca, gdyż Gerhart Hauptmann był silnie związany z Karkonoszami. Pewnego razu, podczas wyjścia z bratem na piwo do gospody, spontanicznie zakupili dom z kawałkiem ziemi w Szklarskiej Porębie. Kolejny dom noblista wybudował dziesięć lat później w Jagniątkowie.

Wędrówki, gdyż jeszcze mieszkając w Berlinie, Gerhart Hauptmann wybierał się stamtąd na wycieczki po Karkonoszach i okolicach. Dużo spacerował, odwiedzając m.in. Wodospad Szklarki, Kamieńczyka, Łabski Szczyt, Śnieżne Kotły czy Wysoki Kamień.

Inspiracje, gdyż tutejsze góry były dla noblisty rodzajem schronienia, ucieczki przed zgiełkiem Berlina czy Wrocławia. Dom Hauptmanna, który on sam określał mianem "Rezydencji Księcia Poetów" był miejscem spotkań artystów, którzy osiedlali się w zachodniej części Karkonoszy. Z kolei "produktywne spacery", jak je określał, dostarczały mu inspiracji do wielu utworów.

Wystawę wzbogaciła gablota z m.in. współcześnie wydanymi dziełami Gerharta Hauptmanna, wypożyczonymi z "Książnicy Karkonoskiej" oraz egzemplarzem "Tkaczy" ("Die Weber"), za których G. Hauptmann otrzymał w 1912 roku literacką nagrodę Nobla. Obok książek znalazły się zdjęcia przedstawiające pobyt noblisty w Jagniątkowie i piękne okolice, w których jego willa została wybudowana.

– Mam głęboką nadzieję, że ta wystawa nie tylko zainteresuje państwa bardziej Gerhartem Hauptmannem, ale także skłoni do przyjazdu do Jagniątkowa i Szklarskiej Poręby i do odwiedzenia dawnych domów noblisty, w których funkcjonują dzisiaj muzea. Promowanie znanych osobistości z Karkonoszy dzieje się nie tylko za przyczyną G. Hauptmanna, bowiem już w dniu 7.10.2013 nastąpi otwarcie wystawy "Tadeusz Różewicz w Karkonoszach" w Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie  – podkreśliła Julita Zaprucka. Zaprezentowała także i przekazała Z. Kulikowi najnowszą publikację "Gerhart Hauptmann i śląscy nobliści", których oprócz Hauptmanna było na Śląsku jeszcze dziesięciu.

– Mało znaną ciekawostką jest to, że Carl Hauptmann, brat G. Hauptmanna miał też swój udział z uzyskaniu literackiej nagrody Nobla przez Władysława Reymonta, którego powieść "Chłopi" została przetłumaczona "lustrzanie" na język niemiecki, a C. Hauptmann ją ubarwił literacko tak, aby tłumaczenie niemieckie dorównywało oryginałowi polskiemu – dodał Zbigniew Kulik.

Wystawę zorganizowały Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze Oddział w Szklarskiej Porębie oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu wraz z Hotelem Mercure w Karpaczu. Za jej ideę odpowiadają: Tomasz Cela, Łukasz Kwieciński, dr Przemysław Wiater, Julita Zaprucka. Opiekę naukową nad ekspozycją objął dr Sławomir Tryc.

Wystawę "Gerhart Hauptmann i Karkonosze" można oglądać do 15.11.2013 r. W tym czasie Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-17.00.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA