aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
obraz

W Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze rozpoczęła się konserwacja obrazu, który przed remontem wisiał w Galerii Centrum w Kamiennej Górze.

 

Obraz to jedna z niewielu pamiątek po Śląskich Zakładach Tekstylnych Methner i Frahne. Centrum Kultury zajmuje były biurowiec tej fabryki. Obraz najprawdopodobniej wisiał w tym miejscu od momentu powstania. Przed remontem został wyjęty z ram i wyniesiony do magazynu. Teraz został zdjęty z krosien, nawinięty na odpowiedni walec i przetransportowany do pracowni konserwatorskiej kamiennogórskiego muzeum. Zadanie nie było łatwe, obraz ma wymiary ok. 1,8 x 5 metrów.

Dzieło wymaga konserwacji, w kilku miejscach ma uszkodzone płótno. W przeszłości w kilku miejscach było już łatane. Widać również, że obraz była kilkukrotnie przemalowywany. Baczny obserwator zauważy m.in pozostałości prawdopodobnie niemieckiego napisu. Prace już się rozpoczęły.

Śląskie Zakłady Tekstylne Methner i Frahne to pierwsza i największa fabryka przedwojennej Kamiennej Góry. Do dzisiaj pozostało niewiele pamiątek po tym zakładzie. Pozostały akcje firmy, chorągiew, katalog wyrobów, ręcznik i kilka grafik.

Dzięki współpracy Centrum Kultury i Muzeum Tkactwa obraz został bezpłatnie przekazany do zbiorów muzealnych. Po odświeżeniu stanie się ważnym elementem szykowanej wystawy.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez

REKLAMA