aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Kamienna Góra - Muzeum Tkactwa

Od dzisiaj (piątek, 17 maja) w Muzeum Tkactwa oglądać można wystawę "Śląscy laboranci. Historia ziołolecznictwa w Karkonoszach". Otwarcie ekspozycji rozpoczęło tegoroczną Noc w Muzeum.– Dolny Śląsk jest przepełniony tajemnicami – o początkach powstania wystawy mówiła Barbara Skoczylas – Stadnik dyrektor muzeum – Już dawno chcieliśmy odkryć tajemnice miejscowego ziołolecznictwa.

W jednej z najmniejszych muzealnych sal powstała ekspozycja prezentująca dziewiętnastowiecznych laborantów. Z ich działalności słynęły pełne ziół Karkonosze. Silnym ośrodkiem laborantów był Karpacz. Ich działalność nie jest udokumentowana. W większości nie spisywali swojej wiedzy, a jedynie przekazywali je uczniom. Pod koniec XIX wieku ten sposób przekazywania wiedzy został przerwany na skutek wprowadzenia zakazu zatrudniania uczniów przez laborantów.

Na wystawie zgromadzono część ziół występujących w Karkonoszach i opisano ich zastosowanie. Ekspozycję wzbogacają nowsze eksponaty bardziej pasujące do pierwszych aptek.

Wystawa powstała dzięki pomocy szkół z Kamiennej Góry i Świdnicy oraz zbiorom kilku mieszkańców Kamiennej Góry.

Otwarcie wystawy rozpoczęło tegoroczną Noc w Muzeum. Kamiennogórską placówkę można zwiedzać do północy – szczegóły: Noc w Muzeum

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA