aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Od dzisiaj (sobota, 18 maja) w Kawiarni i Galerii "Lotos" w Kamiennej Górze oglądać można wystawę "Tadeusz Różewicz na fotografiach Adama Hawałeja". W wernisażu uczestniczył autor zdjęć, który chętnie opowiadał o swojej pracy.Pierwsze zdjęcie T. Różewicza A. Hawałej wykonał 26 lat temu, przypadkiem. Jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej otrzymał zlecenie na wykonania aktualnej fotografii T. Różewicza. Zadanie było niemalże niewykonalne. Mistrz stronił od mediów i niezwykle rzadko stawał przed obiektywem. Pierwsze próby wykonania zlecenie zakończyły się fiaskiem. A. Hawałej zajął się m.in. fotografią teatralną i podczas jednego ze spotkań w tym środowisku spotkał Różewicza. Opowiedział mu o swoim zleceniu i uzyskał zgodę na wykonania fotografii. Praca najwyraźniej spodobała się, od tego momentu panowie wielokrotnie się spotykali, powstało wiele zdjęć. Część z nich można oglądać w "Lotosie" oraz w albumie wydanym na 90 urodziny pisarza.

Autor zdjęć opowiadał o swojej pracy, agencyjnego fotoreportera. – Fotografowanie Różewicza, teatru czy muzyki poważnej, było odreagowaniem codziennej pracy, powodzi, pożarów, wypadków – opowiadał A. Hawałej.

Adam Hawałej - Lotos - Kamienna Góra

– W ziemi kamiennogórskiej najbardziej podoba mi się Chełmsko Śląskie i płakać mi się chce, jak widzę rynek tej miejscowości – mówił A. Hawałej.

Fotograf ma dwa marzenia, chciałby, wolny od problemów finansowych, objechać Sycylię, oczywiście zatrzymując się i fotografując oraz wykonać lotnicze zdjęcia Dolnego Śląska.

W ślady A. Hawałeja poszło dwóch synów.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez