aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Zbiory Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze wzbogacone zostały o kilkanaście prac Marii Teresy Chojnackiej, artystki tkaczki.



Artystka przekazała swoje prace muzeum nieodpłatnie. Kolekcja kamiennogórskiej placówki wzbogacona zostało o prace pochodzące z różnych okresów. Najstarsza powstała w 1974 roku, najnowsza powstała w XXI wieku. Większość dzieł pochodzi z lat 80- i 90-tych XX wieku. Oglądając przekazane prace można obserwować zmiany zachodzące w twórczości artystki, która specjalizuje się w diagonalach. Najstarsze prace powstawały z lnu i sizalu, najnowsze powstawały z juty i papieru. Wśród przekazanych prac jest "Dokument" składający się z wizerunków dłoni różnych osób, wśród "modeli" byli również pracownicy muzeum.

M. T. Chojnacka urodziła się w 1931 roku. W 1956 roku uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Od 1968 roku prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych zarówno w Polsce jak i zagranicą. Wielokrotnie odbierała nagrody za swoje prace. Wśród nich jest m.in. nagroda im. Agnieszki Sienkiewicz przyznawana podczas Warsztatów Tkackich w Kowarach. Artystka prezentowała już swoje prace w Kamiennej Górze. W 1997 roku jej dzieła można było oglądać w Galerii Centrum, a w 2004 w Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego.

Kamienna Góra - Muzeum Tkactwa

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez