Print

fot. Zbigniew Piepiora

Wczoraj (czwartek, 11 lipca) w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu odbył się wernisaż wystawy "Ceramika bolesławiecka. Pamiątka z Dolnego Śląska". Wystawę zorganizowały Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu wraz z Hotelem Mercure w Karpaczu.Na wystawie zaprezentowano m.in. dzbany żeberkowe i zdobione białymi nakładkami z XVIII wieku, secesyjne naczynia kamionkowe wykonane w Królewskiej Zawodowej Szkole Ceramicznej z początku XX wieku. Na ekspozycji nie zabrakło także najbardziej rozpoznawalnej ceramiki zdobionej stempelkami z przełomu XIX i XX wieku.

Wystawę uzupełniły fotografie Grzegorza Matoryna. Uwieczniono na nich m.in. wiadukt kolejowy, rynek Bolesławca podczas Święta Ceramiki czy pomnik feldmarszałka Michaiła Kutuzowa, który dowodził armią rosyjską w czasie wyprawy Napoleona na Moskwę w 1812 roku i zmusił go do odwrotu.

Ekspozycję uroczyście otworzyli Piotr Roman – Prezydent Bolesławca, Zbigniew Kulik – Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz Anna Bober-Tubaj – Dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, która w 5 minut streściła pięć wieków tradycji ceramiki bolesławieckiej. W otwarciu imprezy uczestniczyli także m.in. Tomasz Jagodziński – Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Teresa Wolanin – wieloletni dyrektor Muzeum Ceramiki i autorka publikacji z zakresu ceramiki bolesławieckiej oraz Elżbieta Zakrzewska – członkini Rady Programowej MSiT w Karpaczu. Wydarzenie zostało objęte patronatem Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Bolesławca.

Ekspozycję "Ceramika bolesławiecka. Pamiątka z Dolnego Śląska" można oglądać do końca sierpnia. W czasie wakacji Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-17.00.