aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

 Kamienna Góra - Muzeum Tkactwa

W Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można zwiedzić wystawę poświęconą działalność F.V. Grünfelda, przedsiębiorcy, który na przełomie XIX i XX wieku stworzył w Kamiennej Górze włókiennicze imperium.Przedsiębiorca rozpoczął działalność w Kamiennej Górze w 1862 roku od założenia sklepu na rynku. Później stał się właścicielem kamienic przy dzisiejszej ul. Żeromskiego, a największą pozostałością rodzinnej firmy jest, bogato zdobiony, budynek byłego Kamodexu przy ul. Waryńskiego.

Budowa fabryki rozpoczęła się w 1884 roku. Po śmierci F.V. Grünfelda i jego żony firmę przejęli synowie. Prowadzili ją do 1938 roku. Żydowski majątek został wtedy znacjonalizowany. Państwowe przedsiębiorstwo stopniowo zmieniało produkcję dostosowując ją do potrzeb wojennych.

Na wystawie przedstawiony został życiorys fabrykanta i kolejne etapy budowy przedsiębiorstwa.  Grünfeld bardzo promował sprzedaż wysyłkową. Jego towary można było wybierać z katalogów z próbkami, zainteresowanie było tak duże, że poczta odmówiła obsługi wysyłek. Filie kamiennogórskiego sklepu działały w Berlinie i Kolonii.

Część wystawy poświęcona jest również architekturze budynku przy ul. Waryńskiego. W gablotach znalazły się m.in. zdjęcia bogato zdobionego wejścia. Częścią ekspozycji są przedmioty związane z kolejnymi jubileuszami (25, 50 i 75-lecia) istnienia zakładów.

Ekspozycję wzbogacają maszyny do szycia pochodzące z końca XIX i XX wieku oraz wyroby pochodzące z kamiennogórskich fabryk włókienniczych z tego okresu. Wśród nich jest biały fartuch na pewno wyprodukowany w zakładach  Grünfelda.

Ostatnia część wystawy poświęcona jest powojennym losom fabryki, aż do likwidacji Kamodexu.

- Mam nadzieję, że ta wystawa zapoczątkuje cykl ekspozycji poświęconych przedwojennym zakładom działającym w Kamiennej Górze - mówi kurator wystawy Małgorzata Ogonowska.

REKLAMA

ds21