W piątek 31 maja w Karpaczu przy hali widowiskowo sportowej odbyły się pod patronatem Burmistrza Karpacza finały Jeleniogórskiej Ligi Siatkówki Amatorów 2019. W meczach półfinałowych zmierzyły się zespoły z powiatu kamiennogórskiego i jeleniogórskiego.

Oba mecze o finał rozegrane zostały równocześnie. Na pierwszym boisku obserwowaliśmy zmagania Statystów Kamienna Góra (zwycięzców rundy zasadniczej) oraz zeszłorocznych finalistów Cystersów z Krzeszowa (5 miejsce w rundzie zasadniczej).
Pierwsze dwa sety pod dyktando faworytów finałów z Kamiennej Góry. Statyści kontrolowali mecz i pewnie wygrali dwa pierwsze sety odpowiednio do 22 i 16. W trzecim secie dość niespodziewanie do głosu doszli zawodnicy z Krzeszowa. Na dobrej skuteczności zaczął grać ich atakujący Michał Trzepak co przyczyniło się ostatecznie do wygrania seta przez Cystersów. W czwartym secie lepiej zaczęli zawodnicy z Krzeszowa wypracowując kilku punktową przewagę, którą nie oddali do końca seta doprowadzając niespodziewanie do tie-breaku. W piątej decydującej partii mieliśmy emocji co niemiara. Oba zespoły walczyły zaciekle o każdą piłkę. W górze było kilka piłek meczowych. Ostatecznie na przewagi wygrał zespół Cystersi Krzeszów i trzeci rok z rzędu zameldowali się w wielkim finale.

Statyści Kamienna Góra - Cystersi Krzeszów 2:3 (25:22, 25:16, 22:25, 20:25, 19:21)

Skład Cystersów Krzeszów:
Paweł Szwaja, Michał Trzepak, Adam Kulpa, Kamil Kumorek, Mateusz Tępinski, Dominik Michalik, Libero Kacper Woźniak rezerwa Marcin Kawerski, Daniel Wójcik, Nikodem Kumorek

Na drugim boisku zagrał zespół Zorki/Orle Jelenia Góra (2 miejsce po rundzie zasadniczej) oraz broniący tytułu zespół Milanos (3 miejsce po rundzie zasadniczej).
Pierwszego seta lepiej rozpoczął zespół z Jeleniej Góry. Dobra gra w polu, skuteczne kontry i dobra gra środkowych pozwoliły na objęcie kilku punktowego prowadzenia. Milanos nie umiał odnaleźć swojej gry i przegrał pierwszego seta do 21. Gospodarze turnieju w drugim secie dokonali dwóch zmian. Na boisku pojawił się nowy libero oraz co okazało się strzałem w dziesiątkę nastąpiła zmiana na pozycji rozgrywającego. Inne tempo gry służyło zawodnikom Milanosa, którzy zaczęli bezbłędnie kończyć swoje akcje. Milanos zaczął także o wiele lepiej grać blokiem. Wielokrotnie skutecznie zatrzymali blokiem akcje ze środka i skrzydeł zawodników Zorki/Orla. Należy wyróżnić także bardzo dobrą zagrywkę Pawła i Piotrka Gwizdek z Milanosa oraz wysoki poziom ataku Bartosza Wragi. Wszystkie te elementy złożyły się na widoczną przewagę na boisku obrońców tytułu, którzy kontrolowali wszystkie pozostałe sety. Dzięki dobrej grze gospodarze mogli dać odpocząć, niektórym swoim zawodnikom przed kluczowym finałem. Mecz zakończył się zasłużonym zwycięstwem Milanosa 3:1

Milanos Karpacz - Zorka/Orle Jelenia Góra 3:1 (21:25, 25:19, 25:18, 25:21)

Milanos zagrał w składzie: Marcin Szujewski, Grażyna Graff, Piotr Gwizdek, Paweł, Gwizdek, Bartosz Wraga, Wojciech Kozłowski, Łukasz Zieliński oraz Andrzej Konopka, Adam Dul, Damian Butyński i Dominik Szujewski.

Zorka/Orle zagrała w składzie: Galus Piotr, Cieślak Paula, Bobyk maciej, Adamczak Krystian, Mucha Stanisław, Romańczyk Tomasz, Halicki Grzegorz, Zwoliński Krzysztof

Przed wielkim finałem zostały wręczone nagrody za trzecie miejsca, które przegranym zespołom wręczył organizator całej ligi pan Marian Mójta z Okręgowego TKKF Karkonosze w Jeleniej Górze. Dodatkowo nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Karpacza odebrali najlepsi zawodnicy z każdej drużyny: Z zespołu Statystów Kamienna Góra wyróżnienie otrzymał rozgrywający Mateusz Majka. Natomiast nagrodę w zespole Zorka/Orle odebrał Piotr Galus.

Po wręczeniu nagród nadszedł czas na wielki finał, w którym podobnie jak przed rokiem zmierzył się zespół Milanos oraz Cystersi Krzeszów.

W meczu finałowym, królował tylko jeden zespół: Milanos. Widać, było po zawodnikach Cystersów zmęczenie meczem półfinałowym i mimo głośnych i licznie przybyłych swoich kibiców zawodnicy z Krzeszowa nie byli w stanie nawiązać równej walki z obrońcą tytułu.
W zespole Milanos wszystko działało bez zarzutu. Dobra zagrywka, gra w obronie oraz skuteczność kontr pozwoliły na kontrolowanie przebiegu całego spotkania. Jedyne emocje mieliśmy w drugim secie gdzie przy stanie 17:12 dla Milanosa gospodarze turnieju dokonali zmiany na pozycji przyjmującego. Dobra gra Cystersów doprowadziła do stanu 17:18 i gdy wydawało się, że zawodnicy z Krzeszowa przebudzili się i podejmą walkę Milanos dokonał zmiany powrotnej, po której goście zdobyli tylko jeden punkt przegrywając seta do 19. W trzecim secie przewaga Milanosa była bardzo wyraźna, na boisku zameldowali się nowi gracze. Cały mecz zasłużenie i pewnie wygrał Milanos broniąc tym samym tytułu sprzed roku.

Milanos Karpacz - Cystersi Krzeszów 3:0 (25:18, 25:19, 25:16)

Milanos zagrał w składzie: Andrzej Konopka, Dominik Szujewski, Piotr Gwizdek, Paweł, Gwizdek, Bartosz Wraga, Wojciech Kozłowski, Łukasz Zieliński oraz Adam Dul, Damian Butyński

Skład Cystersów:
Paweł Szwaja, Michał Trzepak, Daniel Wójcik, Kamil Kumorek, Marcin Kawerski, Dominik Michalik Libero Kacper Woźniak rezerwa Adam Kulpa, Mateusz Tepinski, Nikodem Kumorek

Po meczu nastąpiła dekoracja finalistów. Prócz pucharów i medali zostały wręczone nagrody indywidualne. Nagrodę MVP turnieju ufundowaną przez Ognisko TKKF Orle w Jeleniej Górze dostał Paweł Gwizdek z Milanosa.
Wyróżnienia w postaci statuetek ufundowanych przez Ognisko TKKF Orle w Jeleniej Górze otrzymały także panie grające w lidze: Grażyna Graff (Milanos), Paula Cieślak i Magda Gałka (Zorka/Orle).
Nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Karpacza dla najlepszych zawodników poszczególnych drużyn przypadły: Paweł Gwizdek z Milanosa oraz Michał Trzepak z Cystersów.