Print

Centrum Kultury w Kamiennej Górze zaprasza na wakacyjny koncert miesiąca. Francis Tuan Trio wystąpi w piątek (19 lipca) w sali witrażowej kamiennogórskiego ratusza.

 

Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00, bilety kosztują 15 zł.

Francis Tuan to pseudonim Fryderyka Nguyena, który jest muzykiem o polsko-wietnamskich korzeniach. Francis kieruje się zasadą, że pewnych rzeczy nie da się zagrać na komputerze. Dlatego uprawia swoisty muzyczny recykling, grając na zakurzonych instrumentach z lat 60. i 70. oraz wietnamskich etnicznych cudach, by za ich pomocą tworzyć zupełnie nową muzykę, wykorzystując m.in. współczesną technikę loopowania. Dzięki temu piosenki, które śpiewa zawierają w sobie zarówno nutę nostalgii, jak i taneczny rytm, a retro brzmienia współegzystują w nich z elektroniką. W swoich utworach Francis Tuan poddaje refleksji zelektryfikowaną teraźniejszość i odnajduje w niej miejsce dla duszy.

Na początku 2017 roku ukazała się EP-ka Francisa Tuana "Poems", zawierająca muzyczne adaptacje wierszy anglojęzycznych poetów, takich jak E.E. Cummings czy William Blake. Nagrania z niej zostały gorąco przyjęte przez krytyków i dziennikarzy, czemu wyraz dali w recenzjach, m.in. w Szafie Muzycznej oraz Outrave. Utwór „I Thank You God for Most This Amazing” z niej pochodzący jest coraz częściej granym utworem w polskich rozgłośniach radiowych. We wrześniu był w Trójce ‘piosenką dnia’, pojawił się w notowaniu Listy Przebojów oraz został wyróżniony przez Agnieszkę Szydłowską w końcoworocznym podsumowaniu. Teledysk do utworu można obejrzeć na YouTube, a prawie 98% pozytywnych reakcji nie pozostawia złudzeń, że się słuchaczom i widzom podoba.

Francis miał okazję dać już bardzo wiele koncertów. W tym roku zagrał m.in. na Spring Break Festival w Poznaniu, Open’er w Gdyni, Festiwalu FAMA w Świnoujściu (na którym zdobył jedną z głównych nagród), Opole Songwriters Festival czy Falfway Festival w Białymstoku.
Oprócz gry na gitarze i instrumentach klawiszowych wykorzystuje wietnamskie instrumenty đàn nguyệt i đàn tỳ bà, a na scenie towarzyszą mu: Ajda Wyglądacz – gitara basowa, wokal, Paweł Drygas – perkusja, instrumenty perkusyjne, sampler.

Kamienna Góra - koncert