aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Źródło: pixabay.com

Tornister lub plecak to podstawowe wyposażenie każdego ucznia. Szczególną uwagę zwraca się jednak na jego wybór dla dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę ze szkołą.

 

  1. Plecak czy tornister?
  2. Idealne tornistry szkolne dla chłopców i dziewczynek

 

Odpowiedni tornister powinien spełniać szereg cech, które pomagają uczniowi w zachowaniu właściwej postawy ciała. Dodatkowo musi być funkcjonalny i pojemny, a także estetyczny i atrakcyjny wizualnie dla dziecka.

 

Plecak czy tornister?

 

O tym, czy dla pierwszoklasisty będzie lepszy tornister czy plecak, decyduje wiele elementów. Tornistry są zwykle cięższe niż plecaki, jednak mają usztywniane plecy, przez co wymuszają na dziecku zachowanie odpowiedniej postawy ciała. Siedmiolatki są jednak jeszcze małymi dziećmi, dlatego dla wielu z nich tradycyjny tornister może być za duży i za ciężki w porównaniu do nawet średniej wielkości plecaka. Warto więc wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar czy usztywnienie, ale również ciężar i fakt, jak długo dziecko będzie nosiło plecak lub tornister. Jeśli jest to kwestia jedynie przeniesienia go z samochodu do szkoły czy z klasy do szatni, ciężar będzie miał niewielkie znaczenie. Jednak jeśli dziecko będzie musiało przejść z tornistrem kilkaset metrów ze szkoły do domu, lepszym rozwiązaniem może się okazać plecak z usztywnianymi plecami.

 

Idealne tornistry szkolne dla chłopców i dziewczynek

 

Bardzo duża grupa rodziców decyduje się na zakup tornistra. Aby wybrać ten idealny, warto zweryfikować przede wszystkim jego budowę. Dobrze dobrane tornistry szkolne dla chłopców i dziewczynek powinny być lekkie. Trzeba zwrócić uwagę, aby usztywniana ścianka dobrze przylegała do pleców, jednak pozostawiała odpowiednio dużo miejsca na wentylację. W przeciwnym wypadku dziecko będzie miało spocone plecy. Tornister należy też dobrać do wzrostu dziecka - nie może on być większy od noszącego go malucha.

 

Oprócz budowy tornistra, ważna jest jego funkcjonalność. W przypadku dzieci, sprawdza się jedna kieszeń główna, w której można nosić książki i inne przybory; przestrzeń ta może być podzielona na dwie, maksymalnie trzy części - im ich więcej, tym trudniej utrzymać porządek w tornistrze. Niezbędne będą również kieszenie dodatkowe, np. na kanapkę i bidon. Zapobiegnie to noszeniu drugiego śniadania w głównej komorze tornistra. Dobrze, jeśli tornister będzie wykonany z wodoszczelnych materiałów oraz zostanie wyposażony w elementy odblaskowe. Nie można pominąć również estetyki, ponieważ dla dzieci ma ona szczególne znaczenie i może zaważyć na tym, czy dziecko będzie chciało używać tornistra.

undefined

REKLAMA